Як зберегти зір?

Природа дарує більшості діток ідеальний зір. Завдання кожного: не втратити його до завершення школи у зв'язку з надмірним зоровим навантаженням під час навчання і підвищеним використанням гаджетів у вільний час.

Міопія, або короткозорість, нині є глобальною проблемою. Вона вражає кожну третю людину у світі.  Часто міопію називають шкільною, оскільки зароджується вона під час навчання у школі.

За останні 25 років поширеність міопії зросла приблизно вдвічі: зараз більше 40 % дітей віком від 5 до 19 років є короткозорими. Наразі основними чинниками цієї тенденції вважається широке застосування цифрових пристроїв, збільшення часу, проведеного за читанням, та зменшення часу, проведеного на свіжому повітрі.

Пандемія COVID-19 та війна внесли свої корективи і збільшили час перебування школярів перед моніторами у зв'язку із зростанням тривалості онлайн навчання.

 

Тому особливо актуальним є дотримання простих, але ефективних правил:

Урок у школі  - 40-45 хвилин, перерва (активна, а не у гаджеті!) – 10-15 хвилин. Тривалість онлайн уроку має бути меншою, а перерви – більшою.

 

 1. Домашні завдання також виконуємо з перервами кожні 40-45 хвилин.

 2. Робоче місце учня повинно бути правильно організоване і адекватно освітлене. Рівномірно освітлена як кімната, так і парта. Настільна лампа розташовується зліва. Віддаль від очей до зошита чи підручника  - 35-40 см.

 3. Чим молодший учень, тим більший екран і менший час перебування за ним бажаний. Звичайно, що стаціонарний ПК для зорової роботи у пріорітеті перед смартфоном у будь-якому віці.

 4. Монітор повинен знаходитись на віддалі 50-70 см від очей (залежно від його діагоналі), освітленість екрана має бути рівною освітленості приміщення, а контрастність зображення – максимальною. Лінія погляду припадає на середину або верхню половину екрану. Роздільна здатність його має бути високою, щоб знизити ефект миготіння. Категорично недопустимо працювати у темряві або сутінках!

 5. Безперервно за монітором учень молодшої школи може бути 15-20 хвилин, середньої – 25-30, а старшої – 40 хвилин. 

 6. Якщо денний графік навчання особливо напружений або ж у Вас кілька додаткових занять, то період з гаджетами слід особливо мінімізувати.

 7. Під час вихідних і канікул допустимий екранний час 2-4 години з необхідними паузами.

 8. Доцільним є правило 20-20-20 від Американської Асоціації Офтальмологів: кожні 20 хвилин перед монітором необхідно перевести погляд вдалечінь на понад 20 футів (6 м) на 20 секунд.

 9.  Прогулянки на свіжому повітрі не менше 1,5-2,0 годин щодня.

 10.  Заняття спортом та активні ігри особливо схвалюються.

 11.  Один день в тиждень має бути вихідним від зорових навантажень.

 12.  Два тижні протягом літніх канікул діти повинні провести активно на природі без книжки, зошита, телевізора та монітора.

 13.  Здоровий сон відповідно віку.

 14.  Раціональне харчування. Пам'ятаємо, що для збереження і стимуляції зору дуже корисні: чорниці, апельсини, грейпфрути, абрикоси, морква, буряк, свіжа капуста, молочні продукти, гречка, хурма, горіхи, яєчні жовтки, чорний шоколад та ін.

 15.  У зимово-весняний період можна додатково приймати таблетовані комплекси вітамінів для очей відповідно віку.

 16.  У періоди онлайн навчання чи ж відчутті сухості в очах варто застосовувати додатково зволожуючі середники у краплях.

 17.  Оскільки учень\учениця не завжди і не відразу може помітити проблеми із зором, перевірка гостроти зору медичним працівником у школі чи сімейним лікарем бажані щороку. У випадку появи скарг, наявності факторів ризику або ж виявленні зниженої гостроти зору скерування до офтальмолога рекомендується.

   У перервах між заняттями можна виконувати гімнастику для очей:

  Вправа 1. Шторки

  Швидко і легко мигайте 2 хвилини. Сприяє покращенню кровообігу очей. 

  Вправа 2.

  Дивимося у вікно. Робимо точку з пластиліну і ліпимо на скло. Кілька секунд дивимося на далекий обєкт за вікном, потім переводимо погляд на точку. Знімає напруження з м'язів всередині ока, що приймають участь у читанні та фокусуванні об'єктів.

  Вправа 3. Великі очі

  Сидимо прямо. Міцно заплющуємо очі на 5 секунд, потім широко відкриваємл їх. Повторюємо 8-10 разів. Зміцнює мязи повік, сприяє розслабденню мязів тока, покращує кровопостачання.

  Вправа 4. Масаж

  Трьома пальцями кожної руки легко натисніть на верхні повіки, через 1-2 секунди зніміть пальці з повік. Повторіть тричі. Покращує циркуляцію внутрішньоочної рідини.

  Вправа 5. Гідромасаж

  Двічі на день, вранці і ввечері, обполіскувати очі. Вранці – спочатку теплоб, потім холодною водою. Перед сном все в зворотному порядку – промиваємо спочатку холодною, потім теплою водою.

  Вправа 6. Годинник

  Рухаємо очима за годинниковою стрілкою 5 разів, а потім – проти годинникової стрілки стільки ж. Голова при цьому залишається нерухомою.

  Вправа 7. Вісімка

  Малюємо очима вісімку вертикальну, потім – горизонтальну по 5 разів.

  Узагальнюючи вищесказане, хочемо наголосити, що основним правилом є уникнення зорових перевантажень. Не перенапружуйте свої очі, дайте їм час відновитись після занять і у Вас великий шанс закінчити школу з таким же зором, як Ви її розпочали! 

 Вчасно звертайтесь до лікаря при появі дискомфорту в очах при читанні чи розгляданні зображення на дошці. Дотримуйтесь наданих офтальмологом рекомендацій і Ви зможете зберегти чи навіть відновити свій зір.

Ми з вами поряд як центр корекції зору тернопіль

 

Інформація надана к.м.н., доцентом, лікарем-офтальмологом Corneal Services V&T Тетяною Табалюк